!!! ZAPIŠTE SI: O víkendu ve dnech 6. - 7. 10. 2018 LEGO výstava Olomouci. Budeme se na Vás těšit !!!

Srpen 2010

Malá magická věž

23. srpna 2010 v 0:16 | Daniel Schubert |  Stavby z Darkelfa
Funkce stavby:
Přidá 20 many každé kolo. Zvýší magickou obranu země o 20 procent a celkovou sílu kouzel o 5 procent. Zboří původní magickou věž. Je to druhá lepší věž následující po Obřadní svatyni.

Cena: 700 zlatých a 700 many.
1.FOTO: Stavba z DE zvětšená na 300%.
Malá magická věž 1
2. a 3.FOTO: Věž z lega.
Malá magická věž 2
Malá magická věž 3
4.FOTO: Srovnání věže z Darkelfa nalevo a legověže napravo.
Malá magická věž 4

Spolupráce na natáčení legofilmu s www.animark-film.ic.cz

22. srpna 2010 v 17:51 | Daniel Schubert |  Úspěchy v legu
Název článku zní možná trochu nadneseně, ale před pár dny jsem byl požádán od autora legofilmů, Marka Erbena, o zapůjčení Kina ze setu Town plan (10184) a později jsem se domluvili ještě na zapůjčení radnice ze setu Town plan, kterou jsem trochu upravil a limuzíny ze setu 3222. Taková žádost od jeho studia Animark-film je pro mě opravdu velká čest. Nejde ale tedy o nic velkého z mé strany. Přesto za tuto pomoc budu v titulkách filmu uveden jako technický support, zacož jsem také velmi vděčný.
Markovi Erbenovi je asi 14 let a o filmy se začal zajímat v roce 2006. Jeho první větší pokus o film přišel již v roce 2007. V roce 2009 získal tento autor legofilmů cenu Zlatý oříšek 2009 v přímém přenosu na České televizi. Již vytvořil filmy s názvem James Bond 007, NEHODA nebo Kriminálka LEGOCITY a poslední hotový film se jmenuje Indiana Jones a Zlaté žezlo. Myslím, že za již odvedenou práci si tento autor zaslouží velkou chválu.
Zatím jsem např. zjistil, že vytvořit krátký 10 minutový film trvá až jeden celý rok. S "mým" kinem se budou dělat asi jen 2 záběry a přesto to bude trvat asi 2-3týdny.
Více na jeho stránkách: www.animark-film.ic.cz
Kino plánované k zapůjčení:
Town plan 13
Town plan 12
Na konci září jsme se s Markem domluvili k dodání ještě těchto modelů:
1) Radnice ze setu Town Plan - U radnice mi již chybel plot, který jsem použil na elektrické vedení u dioramatu s tramvají, tak jsem radnici trochu vylepšil vydlážděním, které u originálního setu není.
Radnice pro Erbena
2) Limuzína ze setu 3222 - Tento set nemám, tak jsem si musel poradit pouze s fotkou z www.lego.com
Limuzína pro Erbena 4

Druhý modulární dům do města

21. srpna 2010 v 23:03 | Daniel Schubert |  Domy, hrady a jiné stavby
Když jsem hledal další modulární dům do města, tak jsem potřeboval inspiraci. Zašel jsem na Google - obrázky a zadal slovo "Řadový dům" a hned na první pohled jsem věděl, jaký typ budu dělat.
Zde je odkaz na reálně existující dům, podle kterého jsem se inspiroval: http://skyways.lib.ks.us/orgs/schs/preservation/bradley/RossRowHouse3.jpg
Krátký popis:
Již po delší dobu jsem měl po ruce kostky cihlové barvy, jaké jsou užity např. v setu Fire Brigade a plánoval jsem je právě použít na podobnou akci, jako je tahle. Na fotkách si můžete všimnout i poctivě plackami vycihlovaného komínu Škoda jen, že těchto placek nemám víc. Mít jich tak 2000 nebo i víc, tak udělám tento dům v dvakrát tak větší velikosti. Dům se dá rozložit na 3 části. Vybavení v něm není a patra také ne.

1.FOTO: Inspirace skutečného domu.
Druhý modulární dům - inspirace
2.FOTO:
Druhý modulární dům 1
3.FOTO:
Druhý modulární dům 2
4.FOTO: Dům se dá rozložit na 3 části. Vybavení v něm není a patra také ne.
Druhý modulární dům do města 3
5. a 6.FOTO: Spodek je snížený a dá se "sejít" po schodech dolů.
Druhý modulární dům do města 4
Druhý modulární dům do města 5
7. a 8. FOTO: Střecha.
Druhý modulární dům do města 6
Druhý modulární dům do města 7
9.FOTO: Komín s vycihlováním.
Druhý modulární dům do města 8
10.FOTO: Dům zasazený ve městě.
Druhý modulární dům do města 9

Větší fotky dioramatu s tramvají (na přání)

21. srpna 2010 v 20:46 | Daniel Schubert |  Legocity (větší sídliště, kolejiště apod.)
Na přání z kostek.org zde umísťuji nové a větší fotografie dioramatu s tramvají. Pro lepší pokochání...
1.FOTO:
Velké fotky dioramatu 1
2.FOTO:
Velké fotky dioramatu 2
3.FOTO:
Velké fotky dioramatu 3
4.FOTO:
Velké fotky dioramatu 4
5.FOTO:
Velké fotky dioramatu 5
6.FOTO:
Velké fotky dioramatu 6
7.FOTO:
Velké fotky dioramatu 7
8.FOTO: Zde prosím omluvte prach viděný na silnici. Již nějaký týden od postavení města uběhl a prach se mi nepodařilo dobře vyčistit a k tomu udělat pěknou fotku v takové dálce. Diorama je totiž pod patrovou postelí a již vytvořit tuto fotku byl zázrak
Velké fotky dioramatu 8

Diorama s tramvají - vylepšení

21. srpna 2010 v 20:11 | Daniel Schubert |  Legocity (větší sídliště, kolejiště apod.)
Podle plánu jsem pro lepší vzhled:
1) vyvýšil všechny domy, tak aby chodník byl logicky nad silnicí.
2) upravil kanalizaci, takže také vypadá lépe.
1.-3. FOTO: Vzhled dioramatu po vyvýšení chodníků.
Diorama s tramvají - vylepšení 1
Diorama s tramvají - vylepšení 2
Diorama s tramvají - vylepšení 3
4.FOTO: Starý vzhled kanalizace.
Diorama s tramvají - vylepšení 4
5.FOTO: Nový vzhled kanalizace. Kdyby teď na diorama pršelo, tak voda by možná skutečně stékala do kanálu
Diorama s tramvají - vylepšení 5

Založení blogu

20. srpna 2010 v 17:36 | Daniel Schubert |  Informační články
Tento článek je určen k poděkování Lukáši Prokopovi.
Když jsem se chystal zveřejňovat své modely, tak to mělo probíhat pouze na fórech www.kostky.org . S uveřejňováním na nějaké internetové stránce jsem vůbec nepočítal, obzvlášť když s počítačem a vůbec i s internetem neumím nic... slušně řečeno.
V roce 2008, když jsme byli na dovelené, jsme se seznámili s dobrými lidmi (dnes již našimi přáteli) a v roce 2009 mě konečně do založení tohoto blogu přemluvil jejich syn, internetový profík.
Zde je ten maník, který mě do založení blogu navezl a jmenuje se Prokop ... Lukáš Prokop.
Lukáš Prokop
Od založení blogu zde postupně rozšiřuji rubriky o nové a nové modely a myslím, že mi tato stránka hodně pomohla. Lidé mohou vidět moji tvorbu a inspirovat se v ní nebo se jen "pobavit", případně mě kritikou posunout dál. Moje modely tak vidí i široká veřejnost a ne jen pár občasných znamých a přátel, od kterých mám již přezdívky typu legomaniak, magor, domácí legoland apod. Všechny přezdívky jsou samozřejmě myšleny v dobrém. Smějící se

Stavby z Darkelfa

20. srpna 2010 v 16:37 | Daniel Schubert |  Úspěchy v legu
20.8.2010 00:46 byl ve hře Darkelf (www.darkelf.cz) od redaktora Archanděla T na hlavním Redaktorském sloupku uveřejněn článek o mém stavění lega.
Zde je jeho znění:
DE jako lego? A proč ne

Snad každý má nějaký ten koníček a možná, že je to i něco jiného než DE.

Skutečně zajímavé hobby má hráč Ivansliz, který již sedmnáct let sbírá slavné lego kostičky a následně z nich staví originální výtvory.

A proč by to vůbec mělo takového průměrného hráče zajímat? Odpověď je jednoduchá - je z něj dokonce takový DE nadšenec, že se včera podělil o fotky již páté stavby podle DE předlohy. Zatím ztvárnil Obřadní svatyni, Obrannou magickou věž, Hřbitov, DarkElfí univerzitu a Tržiště a další by mohly následovat. Pro novinky sledujte meziligové, kde taktéž můžete hráče podpořit v jeho snažení.

Na jeho výtvory se můžete podívat na http://legomodely.blog.cz/rubrika/stavby-z-darkelfa
Článek byl na Darkelfovi zveřejněn z toho důvodu, že o letních prázdninách v roce 2010 jsem dostal nápad: "Stavět stavby z Darkelfa z lega". Když si obrázky těchto staveb zvětším v pixelech, tak není skoro problém je okopírovat do lega. Tyto stavby již zřejmě nějaký ten ohlas sklidily a proto jsem si získal pozornost i na hlavním sloupku.
Chtěl bych tímto i poděkovat všem svým fanouškům z Darkelfa i jejich radám a nápadům a hlavně Archandělovi T za uveřejnění mého hobby Postupně bych takto mohl vytvořit z lega všechny stavby a vytvořit z nich vlastní tabulku všech Darkelfích staveb společně s jejich popisem. Díky článku v Darkelfovi návštěvnost mého blogu dosáhla víc jak 200 lidí za den.
Dodatek: Na popud hráče Theros a Starojda postavím stavbu Obřadní svatyni a i jiné v bližším měřítku a s více detaily. Stavba bude samozřejmě trojrozměrná. Při této stavbě už budu moci využít, jak bylo řečeno, více vlastní fantazie.
Screen článku z Darkelfa:
DE článek 1

Zábava a ohlasy fanoušků

20. srpna 2010 v 16:15 | Daniel Schubert |  Úspěchy v legu
Myšlenka:
Jako první článek jsem zvolil tuto podstatnou věc. To, co je nejdůležitější u stavění lega, je zábava. Aby člověk něco takového dělal v dospělosti, nemůže si stavět se znechucením nebo třeba jen proto, že to někdo poručil apod. Narozdíl od většiny lidí v populaci, má zábava vydržela až do dospělosti (již 17let).
Někteří lidé, kteří prohlédnou mé rubriky asi začnou pochybovat zda jsem dospěl nebo ne, ale to už je každého názor.
Dospělí lidé, kteří si staví z lega se nazývají AFOLOVÉ.
AFOL = dospělý fanoušek lega
Anglicky Adult Fan of LEGO
Říkám "narozdíl od většiny", protože v mém širokém okolí znám jen jednoho člověka, který je do lega zainteresovaný podobně jako já. O to s větší chutí člověk staví další modely, když, to co postaví, vzbudí kladné ohlasy. Své modely zveřejňuji na fóru www.kostky.org nebo také na meziligovém fóru ve hře www.darkelf.cz . Samozřejmě nejsem žádný profesionál, takže při hodnocení toho, co postavím, je také velmi důležitá kritika. Díky ní pak člověk může model vylepšit, upravit, či přestavět k lepšímu.Proto i nadále vítám jakýkoliv názor na jakýkoliv model na tomto blogu i na fórech.

Obřadní svatyně

19. srpna 2010 v 21:40 | Daniel Schubert |  Stavby z Darkelfa
Funkce stavby:
Nejmenší magická věž. Přidá 10 many k celkovému výdělku každé kolo. Zvýší magickou obranu země o 10 procent. Zboří původní postavenou magickou věž.
Popis:
Cena stavby je 300 zlatých a 300 many. Tato stavba někdy dost pomůže k magickému rozjezdu. Někteří hráči ji za rasu magové staví hned nultý den.
1.FOTO: Velikost stavby zvětšená na 300%.
Obřadní svatyně 1
2.FOTO: Legostavba.
Obřadní svatyně 2
3.FOTO: Zmenšil jsem Lego Obřadní svatyni a dal ji na porovnání vedle skutečné Obřadní svatyně.
Obřadní svatyně 3

První modulární dům do města

18. srpna 2010 v 15:35 | Daniel Schubert |  Domy, hrady a jiné stavby
První rozšiřování města(v dioramatu s tramvají) jsem začal s rohovým vstupem do parku. Nyní následuje rozšiřování budov.
Popis:
Tento dům je prakticky okopírovaný z nápadu, který byl v plánku ke Café Corneru. Takže nejde přímo o vlastní tvorbu, ale proč toho návrhu, který tam byl, nevyužít. K popisu řeknu jen to, že okna jsem dal trochu jiná, protože ty, co jsou na fotce plánku, mám jen v budově Café Corneru. Tmavě modrou barvu jsem nahradil černou, proto se víc místo černých "zanikajících" dveří hodily bílé. Dům nemá žádné vybavení, ani schody či oddělená patra. Z boku a zezadu ta kombinace barev není moc hezká, ale z obou stran bude prakticky schovaná, dojem to kazit nebude. V tomto případě jsem kladl důraz hlavně na to, aby to vypadalo hezky zepředu. Pokud pak budu dělat nějaké fotky třeba z nádvoří za domy, tak stavbu zas jinak upravím.
Rozdíly modelů: Plánek vs. "můj" výtvor můžete zhlédnout níže.
1.FOTO: Dům ofocený z plánku na Cefé Corner.
První dům do dioramatu 1
2.FOTO: "Moje" legovarianta.
První dům do dioramatu 2
3.FOTO: Nehezký pohled z boku. Boky však budou sevřeny mezi dalšími domy a nebudou vidět.
První dům do dioramatu 3

4.FOTO: Malý detail, panáček...
První dům do dioramatu 4


Obranná magická věž

15. srpna 2010 v 20:13 | Daniel Schubert |  Stavby z Darkelfa
Funkce stavby:
Zvýší magickou obranu země o hodnotu 50. Nepotřebuje ke své činnosti magické jednotky. Zboří původní magickou věž.
Popis:
Cena je 200 zlatých a 200 many. Velmi výhodná stavba v bojích i v pokročilejší části věku, kdy síla kouzla nad 50 už ale bohužel nebývá problém. Po Soudném dnu ale může být problém...
1.FOTO: Velikost stavby zvětšená na 300%.
Obranná magická věž 1
2.FOTO: Věž z Lega.
Obranná magická věž 2
3.FOTO: Vzdálenější pohled.
Obranná magická věž 3
4.FOTO: Na popud hráče Mosquito killer jsem zaměnil ve světlech bílou barvu za světle modrou a světle modrou za klasickou modrou.
Obranná magická věž

Hřbitov

13. srpna 2010 v 21:45 | Daniel Schubert |  Stavby z Darkelfa
Úvod:
Stavbu jsem postavil trojrozměrně, takže se mi nepodařilo tuto stavbu zachytit dostatečně reálně a esteticky to moc hezké není. Řekl bych, že křížky, se kterými jsem si vyhrál nejvíc, to také nejvíc kazí. Chystá se II.verze hřbitova

Funkce stavby:
Tuto stavbu mohou stavět pouze Nekromanti. Zvýší úspěšnost obětiště při obětování obyvatelstva. Tuto stavbu umějí použít (ne postavit) také Temní Elfové, jiné rasy ne.
Na obětišti se dá obětovat 10% obyvatelstva ze zvolené země, max. 300many a nebo max. 500 zlatých. Když má hráč štěstí může např. za obětování 300 many dostat až 12 000 zlatých. Větší úspěšnost obětovávání se hřbitovem je pro nekromanty určitě výhodou a dále také cena je pouhých 300 zlatých a 30 many.
1.FOTO: Zde je porovnání reálné velikosti stavby z Darkelfa a mé legostavby
(měřítko je bohužel opravdu malé, takže člověk bude muset asi vzít lupu).
Hřbitov reálná velikost
2.FOTO: Stavba z Darkelfa zvětšená na 300%.
DE hřbitov 1
3.-5.FOTO: Hřbitov z lega
DE hřbitov 2
DE hřbitov 3
DE hřbitov 4

Diorama s tramvají

1. srpna 2010 v 13:04 | Daniel Schubert |  Legocity (větší sídliště, kolejiště apod.)
Pár úvodních slov:
Od malička jsem měl vždy sen a to bylo mít velké legoměsto s krásnými domy, jak tomu je například v Legolandu. Tento sen zesílil poté, co mě rodiče jako malé škvrně vzali do legolandu. Pravdou je, že na to vzpomínám jako na skoro největší žážitek z dětství.
Tento sen se vpodstatě začal plnit, když přišli první modular buildings. Ovšem ve chvíli, kdy mi tyto domy přisly domů, tak mi hned vznikl další problém a to z čeho vytvořit silnice. Lugbulk byl zázrak, který vyřešil i toto.

Popis:
Do tramvaje jsem přidal konečně cestujíící včetně řidiče samozřejmě.

Silnice jsou vytvořeny pouze z kachliček(tiles). V lugbulku jsem jich objednal něco přes 2000 a objednával jsem je jen pro tuhle scénu a ještě pro komiks z rubriky Stargate. Rubrika Stargate zde: Stargate V této scéně tedy nejsou použité žádné "super" velké kostky nebo pláty s předem natisknutými silnicemi. Vše je, jak se lidově říká, poctivá "drbačka".

Vytvořil jsem i elektrické vedení pro tramvaj, což mi zabralo asi nejvíc času. Když jsem nechtěně zhodil jeden sloup, strhlo to další 3 vedení. Moje trpělivost tedy utrpěla vážné ztráty.

Ve scéně je mnoho různých detailů. Například zídka vytvořená z cihliček na straně Fire brigade v díře, kterou vykopali dělnící kvůli opravám. Proto jsem také celou scénu musel udělat skoro 3kostky vysokou. Domy už jsem z nedostatku kostek podkládal kolejemi. Vytvořil jsem i svoji verzi světelných ukazatelů pro řidiče. Dále žena, kterou vyděsil potkan vycházející z kanálu nebo zloděj, který chce ukradnout kufr. Za Market Street je černá skládka . Market Street jsem z venku trochu upravil a vylepšil vykachličkováním a dalšími bednami se zeleninou, aby to více připomínalo "Market".
Celé diorama jsem samozřejmě plánoval podložit polystyrénem, ale v danou chvíli jsem dostal na stavění takovou chuť, že ani do Hornbachu, který mám od sebe kousek, už jsem nezašel Proto je celé podložené kostkami.

Jak jste si mohli všimnout, tak celou scénu tvoří také všechny modular buildings, kterých je 5, ale něco je navíc. A to je mnou vytvořený vstup do parku, který jsem vytvořil jako rohovou budovu právě pro tuto scénu. Více fotografií vstupu do parku zde: Vstup do Parku - I.část
Inspiraci na vytvoření této křižovatky jsem si vzal na youtube z nějaké lego exhibition(zatím jsem nenašel odkaz) a také jsem podobnou křižovatku našel i na stránkách Modelová železnice zde: www.modelove-kolejiste.eu
Co vše jsem vytvořil bych mohl popisovat ještě dalšími 10 odstavci, tak se podívejte na vše teď sami v 25 fotografiích.
Na závěr - nástin změn do příště:
Většinu svých výtvorů také uvádím na legovém fóru www.kostky.org Proto jsem také už dostal mnoho komentářů, ale i rad na vylepšení.
1) Budu se snažit používat zažité termíny jako tiles, plates apod. Na fóru se používají ke většině druhů kostek hlavně anglické názvy, které respektují všichni lego maniaci světa

2) Vyvýšení chodníku - Asi před měsícem, když jsem na dioramatu začal pracovat, to bylo v plánu, ale vše co jsem do tohoto dioramatu chtěl udělat, jsem si nezapisoval, když mě přišla nějaká dobrá myšlenka a tak i toto se nedostalo na řadu. Do příště tedy počítejte s lepším oddělením chodníku a silnice. Opravdu to na fotografiích divně se silnicí splývá.

3) Číslo 7 bych měl podle znalého odborníka vlaků a tramvají Adamka zaměnit za číslo 91. To je snad jediné, které jezdí po Praze jako historická tramvaj. Avšak proto, že to není model z nějaké konkrétní části Prahy, tak na tuto změnu asi nedojde.

4) Změna podloží na polystyren. S polystyrenem se původně jako s podkladem počítalo. Tu díru pro pracovníky jsem hodlal do polysterénu vydlabat apod. Výmluvu, proč polystyren nebyl použit, jsem již napsal v popisu. Do příště se ale vše změní.

5) Také zde na popud některých uživatelů z kostek přidám další článek s podrobnějšími fotografiemi dioramatu

6) Je také možné, že kachličky(=tiles) 2x2 nahradím za drobné a lépe vypadající tiles 1x1. To ale zde nechci nikomu slibovat!
1.FOTO:
Scéna s tramvají 1
2.FOTO:
Scéna s tramvají 2
3.FOTO:
Scéna s tramvají 3
4.FOTO:
Scéna s tramvají 4
5.FOTO:
Scéna s tramvají 5
6.FOTO:
Scéna s tramvají 6
7.FOTO:
Scéna s tramvají 7
8.FOTO:
Scéna s tramvají 8
9.FOTO:
Scéna s tramvají 9
10.FOTO: Vylepšená Market Street.
Scéna s tramvají 10
11.FOTO: Černá skládka za Market street i s krysou u polenice.
Scéna s tramvají 11
12.FOTO: Tramvaj je zde již "vybavená" i cestujícími a řidičem.
Scéna s tramvají 12
13.FOTO:
Scéna s tramvají 13
14.FOTO:
Scéna s tramvají 14
15.FOTO: Pracovnící opravují silnici s kolejemi.
Scéna s tramvají 15
16.FOTO: Zde můžete vidět i to malé vycihlování s tmavě červenými plackami v silniční díře u budovy Fire Brigade.
Scéna s tramvají 16
17.FOTO: Žena šílí, když vidí vyskakující krysu z kanálu. Policista ji jde na pomoc.
Scéna s tramvají 17
18.FOTO: Čerstvě propuštěný zloděj se opět vrátil na svoji dráhu zločinu.
Scéna s tramvají 18
19.FOTO: V programu Corel Draw jsem si i vytvořil semafor speciálně pro tramvaj.
Scéna s tramvají 19
20.FOTO: Zde je vidět i semafor pro chodce.
Scéna s tramvají 20
21.FOTO: Kanalizace. Do detailu je udělaná i ve spod. Viz následující FOTO 22.
Scéna s tramvají 21
22.FOTO:
Scéna s tramvají 22
Zde uvedu ještě 3 fotky neobvyklé "techniky" použité při stavbě tohoto dioramatu:
Nejde o nic převratného, aby si někdo nemyslel, že mi snad pomáhal Android apod. Je to opravdu jen detail, ale při stavbě tohoto díla jsem poprvé MUSEL použít například:
1) Vysokou ocelovou pinzetu, kterou doma používám pouze ke krmení želv syrovým masem (aby mně neukously ruku ). "Chytře" jsem totiž všude s radostí natáhl nit a když potom bylo třeba některé věci na dioramatu dodělat, tak přístup byl přece jen obtížnější. Jak jsem již psal, tak s nešikovným strhnutím jednoho sloupu šli dolů další 2.
Mimochodem: Nevím proč, ale fotka níže s použitím pinzety, kdy přidávám občana do města, mi připomíná hru GTA San Andreas. Kdo hrál, tak mohl zaregistrovat, že noví lidé do města někdy spadli jakoby z nebe. Hlavně v těch okrajových částech.
2) Mámě jsem sebral cosi jako nějakou "lopatku" na nehty z manikúry. Její oblý a neostrý tvar je dobrý v tom, že nijak nepoškrábe kostky a díky tomu, že tato "lopatka" je tenká, tak se snadno dostane pod tiles. Když jsem náhodou udělal chybu a bylo pak třeba vyrýpat pryč 50 a více tiles, tak byla tato lopatka k nezaplacení. Na fóru kostkařů jsem se však dověděl, že jde použít k oddělení tiles i lego-oddělovač kostek.
Užití pinzety:
Scéna s tramvají 23
Cosi z manikúry:
Scéna s tramvají 24
Scéna s tramvají 25