!!! ZAPIŠTE SI: O víkendu ve dnech 6. - 7. 10. 2018 LEGO výstava Olomouci. Budeme se na Vás těšit !!!

Diorama s tramvají

1. srpna 2010 v 13:04 | Daniel Schubert |  Legocity (větší sídliště, kolejiště apod.)
Pár úvodních slov:
Od malička jsem měl vždy sen a to bylo mít velké legoměsto s krásnými domy, jak tomu je například v Legolandu. Tento sen zesílil poté, co mě rodiče jako malé škvrně vzali do legolandu. Pravdou je, že na to vzpomínám jako na skoro největší žážitek z dětství.
Tento sen se vpodstatě začal plnit, když přišli první modular buildings. Ovšem ve chvíli, kdy mi tyto domy přisly domů, tak mi hned vznikl další problém a to z čeho vytvořit silnice. Lugbulk byl zázrak, který vyřešil i toto.

Popis:
Do tramvaje jsem přidal konečně cestujíící včetně řidiče samozřejmě.

Silnice jsou vytvořeny pouze z kachliček(tiles). V lugbulku jsem jich objednal něco přes 2000 a objednával jsem je jen pro tuhle scénu a ještě pro komiks z rubriky Stargate. Rubrika Stargate zde: Stargate V této scéně tedy nejsou použité žádné "super" velké kostky nebo pláty s předem natisknutými silnicemi. Vše je, jak se lidově říká, poctivá "drbačka".

Vytvořil jsem i elektrické vedení pro tramvaj, což mi zabralo asi nejvíc času. Když jsem nechtěně zhodil jeden sloup, strhlo to další 3 vedení. Moje trpělivost tedy utrpěla vážné ztráty.

Ve scéně je mnoho různých detailů. Například zídka vytvořená z cihliček na straně Fire brigade v díře, kterou vykopali dělnící kvůli opravám. Proto jsem také celou scénu musel udělat skoro 3kostky vysokou. Domy už jsem z nedostatku kostek podkládal kolejemi. Vytvořil jsem i svoji verzi světelných ukazatelů pro řidiče. Dále žena, kterou vyděsil potkan vycházející z kanálu nebo zloděj, který chce ukradnout kufr. Za Market Street je černá skládka . Market Street jsem z venku trochu upravil a vylepšil vykachličkováním a dalšími bednami se zeleninou, aby to více připomínalo "Market".
Celé diorama jsem samozřejmě plánoval podložit polystyrénem, ale v danou chvíli jsem dostal na stavění takovou chuť, že ani do Hornbachu, který mám od sebe kousek, už jsem nezašel Proto je celé podložené kostkami.

Jak jste si mohli všimnout, tak celou scénu tvoří také všechny modular buildings, kterých je 5, ale něco je navíc. A to je mnou vytvořený vstup do parku, který jsem vytvořil jako rohovou budovu právě pro tuto scénu. Více fotografií vstupu do parku zde: Vstup do Parku - I.část
Inspiraci na vytvoření této křižovatky jsem si vzal na youtube z nějaké lego exhibition(zatím jsem nenašel odkaz) a také jsem podobnou křižovatku našel i na stránkách Modelová železnice zde: www.modelove-kolejiste.eu
Co vše jsem vytvořil bych mohl popisovat ještě dalšími 10 odstavci, tak se podívejte na vše teď sami v 25 fotografiích.
Na závěr - nástin změn do příště:
Většinu svých výtvorů také uvádím na legovém fóru www.kostky.org Proto jsem také už dostal mnoho komentářů, ale i rad na vylepšení.
1) Budu se snažit používat zažité termíny jako tiles, plates apod. Na fóru se používají ke většině druhů kostek hlavně anglické názvy, které respektují všichni lego maniaci světa

2) Vyvýšení chodníku - Asi před měsícem, když jsem na dioramatu začal pracovat, to bylo v plánu, ale vše co jsem do tohoto dioramatu chtěl udělat, jsem si nezapisoval, když mě přišla nějaká dobrá myšlenka a tak i toto se nedostalo na řadu. Do příště tedy počítejte s lepším oddělením chodníku a silnice. Opravdu to na fotografiích divně se silnicí splývá.

3) Číslo 7 bych měl podle znalého odborníka vlaků a tramvají Adamka zaměnit za číslo 91. To je snad jediné, které jezdí po Praze jako historická tramvaj. Avšak proto, že to není model z nějaké konkrétní části Prahy, tak na tuto změnu asi nedojde.

4) Změna podloží na polystyren. S polystyrenem se původně jako s podkladem počítalo. Tu díru pro pracovníky jsem hodlal do polysterénu vydlabat apod. Výmluvu, proč polystyren nebyl použit, jsem již napsal v popisu. Do příště se ale vše změní.

5) Také zde na popud některých uživatelů z kostek přidám další článek s podrobnějšími fotografiemi dioramatu

6) Je také možné, že kachličky(=tiles) 2x2 nahradím za drobné a lépe vypadající tiles 1x1. To ale zde nechci nikomu slibovat!
1.FOTO:
Scéna s tramvají 1
2.FOTO:
Scéna s tramvají 2
3.FOTO:
Scéna s tramvají 3
4.FOTO:
Scéna s tramvají 4
5.FOTO:
Scéna s tramvají 5
6.FOTO:
Scéna s tramvají 6
7.FOTO:
Scéna s tramvají 7
8.FOTO:
Scéna s tramvají 8
9.FOTO:
Scéna s tramvají 9
10.FOTO: Vylepšená Market Street.
Scéna s tramvají 10
11.FOTO: Černá skládka za Market street i s krysou u polenice.
Scéna s tramvají 11
12.FOTO: Tramvaj je zde již "vybavená" i cestujícími a řidičem.
Scéna s tramvají 12
13.FOTO:
Scéna s tramvají 13
14.FOTO:
Scéna s tramvají 14
15.FOTO: Pracovnící opravují silnici s kolejemi.
Scéna s tramvají 15
16.FOTO: Zde můžete vidět i to malé vycihlování s tmavě červenými plackami v silniční díře u budovy Fire Brigade.
Scéna s tramvají 16
17.FOTO: Žena šílí, když vidí vyskakující krysu z kanálu. Policista ji jde na pomoc.
Scéna s tramvají 17
18.FOTO: Čerstvě propuštěný zloděj se opět vrátil na svoji dráhu zločinu.
Scéna s tramvají 18
19.FOTO: V programu Corel Draw jsem si i vytvořil semafor speciálně pro tramvaj.
Scéna s tramvají 19
20.FOTO: Zde je vidět i semafor pro chodce.
Scéna s tramvají 20
21.FOTO: Kanalizace. Do detailu je udělaná i ve spod. Viz následující FOTO 22.
Scéna s tramvají 21
22.FOTO:
Scéna s tramvají 22
Zde uvedu ještě 3 fotky neobvyklé "techniky" použité při stavbě tohoto dioramatu:
Nejde o nic převratného, aby si někdo nemyslel, že mi snad pomáhal Android apod. Je to opravdu jen detail, ale při stavbě tohoto díla jsem poprvé MUSEL použít například:
1) Vysokou ocelovou pinzetu, kterou doma používám pouze ke krmení želv syrovým masem (aby mně neukously ruku ). "Chytře" jsem totiž všude s radostí natáhl nit a když potom bylo třeba některé věci na dioramatu dodělat, tak přístup byl přece jen obtížnější. Jak jsem již psal, tak s nešikovným strhnutím jednoho sloupu šli dolů další 2.
Mimochodem: Nevím proč, ale fotka níže s použitím pinzety, kdy přidávám občana do města, mi připomíná hru GTA San Andreas. Kdo hrál, tak mohl zaregistrovat, že noví lidé do města někdy spadli jakoby z nebe. Hlavně v těch okrajových částech.
2) Mámě jsem sebral cosi jako nějakou "lopatku" na nehty z manikúry. Její oblý a neostrý tvar je dobrý v tom, že nijak nepoškrábe kostky a díky tomu, že tato "lopatka" je tenká, tak se snadno dostane pod tiles. Když jsem náhodou udělal chybu a bylo pak třeba vyrýpat pryč 50 a více tiles, tak byla tato lopatka k nezaplacení. Na fóru kostkařů jsem se však dověděl, že jde použít k oddělení tiles i lego-oddělovač kostek.
Užití pinzety:
Scéna s tramvají 23
Cosi z manikúry:
Scéna s tramvají 24
Scéna s tramvají 25
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 pluhtik pluhtik | 13. srpna 2010 v 23:49 | Reagovat

Nádhera,máš talent :-)

2 dav dav | 23. října 2010 v 19:39 | Reagovat

[1]: to má bral bych todle diorama :-) asi so postavim nějaké podobné

3 stib stib | E-mail | Web | 14. dubna 2011 v 15:03 | Reagovat

Moc pěkně!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama