!!! ZAPIŠTE SI: O víkendu ve dnech 6. - 7. 10. 2018 LEGO výstava Olomouci. Budeme se na Vás těšit !!!

Červen 2011

AFOLovo rande

30. června 2011 v 20:42 | Daniel Schubert |  KomiksyPár starých fotek - pokračování 2

29. června 2011 v 14:48 | Daniel Schubert |  Legocity (větší sídliště, kolejiště apod.)
Přikládám sem už snad poslední fotky starého legocity. Musím říct, že z toho dýchá nostalgie. Tedy alespoň pro mě, když vím jaké to byly zlaté časy dětského hraní, ale zároveň zde už začínalo i nenápadné stavění MOCů. (MOC = my own creation = vlastní výtvory).

1.FOTO: Zde je dům Café Corner. Ten byl v té době vpodstaté prvním modulárním domem a v mém městě byl dominantou. Bylo to také poprvé, kdy se začal měnit můj sen z dětství a to bylo: "mít ve svém městě podobné domy, jako byly ve městech v legolandu."

2.FOTO: Další fotka CC, ale kvalita není nijak valná...

3.FOTO:

4.FOTO: Širší záběr města.

5.FOTO: Vpravo dole malý rodinný domek. S dnešními modulárními budovami se dá tento "rodinný domek" přirovnat k "Čunkově" buňce. Banka je též MOC.

6.FOTO: Zde je malý záběr na přístavy a vlevo vstup do ZOO s palácovými věžičkami. ZOO byla společná práce se stavitelem Adamko(= Adam Kolovratník) z www.kostky.org .

7.FOTO: Čínské bistro. Práce Adamka.

8.FOTO: Nemocnice a vlevo hasiči. Společná práce s Adamkem. Tehdy jsme spolu stavěli dost často velká města než začal mít Adam dost starostí s kostkami u sebe doma.

9.FOTO: Nemocnice ze setu 7892.

10.FOTO: Opět přístavy. Pláž = práce Adamka.

11.FOTO: Zde došlo ke spojení modelů nemocnice a hasičů v rámci úsporných opatření kvůli nedostatku plochy ve městě. Za slova" úsporná opatření" mě prosím netrestejte.

12.FOTO: Čínské bistro holt muselo jít na bývalé místo nemocnice. Pro příjezd sanitky se vytvořila nájezdová plošina.

13.FOTO:

Fallingwater (21005)

10. června 2011 v 18:59 | Daniel Schubert |  Vzácné originální kousky (by lego.com)
Další raritní kousek ze série "Architecture". O jejich vzácnosti mluví i zvláštní pořadové číslo stavebnice 210xx (např. 21005). Většina exklusivních modelů, které jsou na internetu relativně lehce k sehnání má číslo kolem 101xx (např. 10193 apod.). Tyto stavebnice byly dříve k sehnání hlavně v USA, zatímco sehnat je v evropských obchodech byl trochu problém, hlavně v ČR. Nyní ty exklusivní sety jdou sehnat i na některých českých e-shopech a několik jich je na prodej i v Muzeu lega v Praze.

Set obsahuje 811 kostek a byl vydán v roce 2009. Jako u předchozích setů z Architecture se jedná opět o zmenšeninu skutečné existující budovy. Tento set obsahuje mnohem proracovanější plánek budovy, než jak tomu bylo například u Seattle Space Needle (21003) nebo Empire State Building (21002), se kterými mám už zkušenost. Plánek je vytvořený jako bloček(viz fotky níže) a popis historie a skutečné plány a fotky reálné budovy jsou podrobnější a ve větším množství, než tomu bylo právě u 21003 nebo 21002. Architektem skutečné budovy je Frank Lloyd Wright(1867-1959), ale stavitelem lego modelu je mladý Adam Reed Tucker. Set neobsahuje žádné nálepky.

Upozornění: Tento model je opravdu vitrínovka, stejně jako jiné architecture buildings, takže uspokojí hlavně AFOLY(=dospělé sběratele a stavitele), ale pro děti je hratelnost minimální.

Další popis ještě ve fotkách.

1.FOTO: Krabice legomodelu zepředu.

2.FOTO: Krabice legomodelu zezadu.

3.FOTO: Přiblížil jsem ze zadní strany krabice tento nákres. Ukazuje rozmístění jednotlivých místností v reálné budově.

4.FOTO: Jak bylo zmíněno výše, plánek je vytvořený jako bloček.

5.FOTO: Na prvních stránkách plánku jsou fotky reálné budovy.

6.FOTO: Něco z historie skutečné stavby.

7.FOTO: Rozestavěná budova.

8.FOTO: Skutečný interiér budovy.

9.FOTO: Fotka architekta již zesnulého Franka Lloyda Wrighta (1867-1959).

10.FOTO: Zřejmě architektův nákres budovy.

11.FOTO: Nyní následují fotky stavby z lega.

12.FOTO:

13.FOTO: Nenechte se zmýlit. Nevidítě žádnou béžovou nebo průhlednou nálepku na kostce, ale vidíte poctivě natištěný nápis "Fallingwater".

14.FOTO: Voda vodopádů v tomto modelu je tvořena hladkými čirými průhlednými plackami velikost 1x2(Tile 1 x 2 with Groove - Clear). Jedná se o opravdu raritní kostku, která se u mě poprvé, v mé 18leté historii sbírání lega, vyskytla právě v tomto modelu. Kdo však využil možností třetího lugbulku mezi AFOLY, tak si jich mohl objednat např. dalších 400 nebo i víc jako já.
Dodatek: Lugbulk je akce, kterou využívají stálí sběratelé lega, k hromadnému objednání velkého množství kostek určitého druhu. Mezi stavitely se demokratickým způsobem vytvoří seznam asi 100 žádaných kostek(ten se pak ještě zúží) a kostky se pak vytvoří o určitém počtu právě na objednávku stavitelů. Objednávka musí mít určitou hodnotu (minimálně asi 20 000Kč), proto se do akce zapojí více sběratelů najednou. Jen málokdo si může dovolit tuto akci sám na sebe, aby nárazově utratil víc 20 000Kč.

15.FOTO:

16.FOTO: Pohled na vodopády vytvořené z Tiles 1 x 2 with Groove - Clear.

17.FOTO: Fallingwater je rozložitelný na několik základních částí.

18.FOTO: Hlavní část budovy, která se zasune na skálu(základní desku), se skládá dále z pěti na sebe skládaných částí.

19.FOTO: Oddělené části budovy. Čtyři části, z pravé strany fotky, se na sebe naskládají jako patra. Velká část vlevo je kostra budovy, která se pak zasunuje na hlavní podkladovou desku(=skálu).

20.FOTO: Největší část budovy(="kostra").

21.FOTO:

22.FOTO:

23.FOTO:

24.FOTO:

25.FOTO: Čtyři části hlavni budovy se na sebe naskládají jako patra a poté se zasunou do páté částí (kostry budovy). Pro lepší názornost jsem zasouvání ve fotce vyznačil šipkami.


26.FOTO: Záběr na zeleň. Je tvořena tmavězelenými kostkami, které nejsou lehce k sehnání.

Tower Bridge (10214)

9. června 2011 v 17:51 | Daniel Schubert |  Vzácné originální kousky (by lego.com)
A máme tu další exklusivní kousek lega. Pro mě je tento model vyjímečný tím, že je zatím asi největší v mé sbírce, protože čítá 4287 kostek.
Byl vydán v roce 2010. Minifigy byste zde hledali marně, protože se jedná o značnou zmenšeninu skutečného mostu (přesné měřítko "x:y" neznám), takže skutečný minifig by musel být vysoký asi 1cm. Set neobsahuje žádné, již mnohokrát zmiňované, prokleté nálepky! K dispozici máte 3 plánky k sestavení. Most je rozložen na pěti základních modrých deskách o velikost 16x32 studů. Začínáte od protředka mostu,tj. sklápěcí částí mostu. Most se může sklápět uprostřed nahoru a dolů, aby mohli přes řeku proplout lodě. Dále pak pokračujete při stavění přes 2 věže a zbývající okrajové části mostu.

POZOR: Kdo by však chtěl tímto velikým modelem udělat radost svým malým ratolestem, tak by se mohl šeredně spálit. Již na krabici je napsáno: "Ages(=věk) 16+", což mluví za vše, protože set není ani hratelný(=hezká vytrínovka) a na sestavení může být pro nezkušeného a do lega nezasvěceného člověka problém. V recenzi, na kterou uvedu odkaz o pár řádku níž, byla spočítána doba stavění zkušeným stavitelem 326 minut! Takže, co pro AFOLA(=dospělého sběratele lega) ráj, to pro obyčejného člověka možná i noční můra. Přesto stavba tohoto modelu byla o mnoho jednodušší než stavba Grand Carousel (10196), který obsahoval i mnoho technických kostek a tím byl i složitostí na sestavení a to i přes to, že měl "pouhých" 3263 kostek.

Zde odkaz na recenzi z www.kostky.org: 10214 TOWER BRIDGE
Zde odkaz na něco z historie na wikipedii: Tower Bridge ... a nezapomeňte, že na wikipedii nikdy všechno nenajdete. Jak říkala naše paní profesorka z IVT: "Na wikipedii všechno nenajdeš." A na základě toho sestavila nesplnitelný test.

1.FOTO: K naší radosti zaujal Tower Bridge pozici na skříni v obývacím pokoji.

2.FOTO:

3.FOTO: Pomocí těchto technik kostek se spojí 5 částí mostu, ze kterých se skládá Tower Bridge.

4.FOTO:

5.FOTO:

6.FOTO:

7.FOTO: Na přání: "Jak je postavený roh věže?" Detailní rozbor rohu věže.

8.FOTO:

9.FOTO: Vrchní část věže se dá z věže odklopit. Viz 11.FOTO.

10.FOTO:


11.FOTO: Zmíněná odklopitelná část. Zlaté kostky na vrcholu věže jsou relativně raritními kostkami.

12.FOTO: Pohled do vnitřku věže z vrchu. Nic zvláštního uvnitř není. Stavba musí vypadat skvostně hlavně zvenčí.

13.FOTO: Most zklopený.

14.FOTO: Most otevřený pro lodě.

15.FOTO: Nenechte se zmýlit. Obrázek na štítku není nálepka, ale je poctivě natištěný.

16.FOTO: Dopravní prostředky jsou též součástí setu.

17.FOTO: Klasický dvoupatrový londýnský autobus, zvaný "double-decker".

18.FOTO:

19.FOTO: Taxík. Pozor! V anglii mají, narozdíl od většiny jiných států, taxíky černé a ne žluté barvy.

20.FOTO: Nákladní vůz.

21.FOTO: Osobní vůz.

22.FOTO: Krabice zepředu.

23.FOTO: Krabice zezadu.