!!! ZAPIŠTE SI: O víkendu ve dnech 6. - 7. 10. 2018 LEGO výstava Olomouci. Budeme se na Vás těšit !!!

Červenec 2011

Vlečný vůz k historické tramvaji - I.verze

29. července 2011 v 21:46 | Daniel Schubert |  Dopravní prostředky
Vytvoření tohoto vozu bylo již nepostradatelnou nutností, když již skoro rok máme postavenou historickou tramvaj a nic víc k ní.
Pro připomenutí přidávám odkazy s historickou tramvají:
Diorama s tramvají ... pak v rubrice "Legocity (větší sídliště, kolejiště apod.)" přibyly články s většími fotkami dioramatu a vylepšeními...

Stejně tak jako u tramvaje, je i toto I.verze, která ještě bude podrobena kritice na mém vlákně na www.kostky.org a až poté vznikne druhá verze, kde se zaměřím i na nějaké ty samolepky, minifigy a poslední nutné detaily. Čím více se na vlečný vůz dívám, tím více začínám nabírat na dojmu, že bude asi třeba zredukovat nakonec výšku, což ale zase zredukuje detaily v podvozku, protože se neumím příliš představit, jak bych výšku vlečného vozu redukoval v horní části. No ale posuďte sami:

Nejprve přikládám fotky vlečného vozu v realitě, abyste věděli, kterým typem jsem se inspiroval:
(Zdroj fotek - obrázky v Google.com a na http://www.muzeummhd.wz.cz/index.htm)


2.FOTO reálného vozu:


3.FOTO reálného vlečného vozu:

4.FOTO reálného vlečného vozu:


Nyní mnou vytvořená lego verze:
1.FOTO:


2.FOTO:


3.FOTO:


4.FOTO:


5.FOTO:


6.FOTO: V případě redukce výšky bude muset přijít na řadu podvozek.Plačící


7.FOTO: Skromný interiér vlečného vozu.


8.FOTO:


9.FOTO: Vůz zapřažený za tramvají. Omluvte prosím ty různobarevné střešný kritiny v přední a zadní části tramvaje. Bílé, které byly na tramvaji jsem nyní použil na vlečný vůz a na tramvaj mi bohužel již nezbylo. Ale kostky objednám a v druhé verzi již bude i tramvaj vpořádku.Mrkající


10.FOTO:


11.FOTO:


12.FOTO: Spojení tramvaje s vozem.


13.FOTO:


14.FOTO: Detail spřáhla. Mohlo by se sice zdát, že spřáhlo se možná "co chvíli" rozpojuje, ale opak je pravdou. Na kolejišti jsem tramvaj prohnal mnohokrát a nikdy k rozpojení nedošlo. Spojení je překvapivě pevné. Avšak, když jsem byl v Království železnic, kde je výstava lega a viděl, jak velké zátěži jsou vystaveny vlaky na kolejišti, když je děti neustále rozjíždějí tam a zpět, tak u takového zatěžování jsi nejsem jist, jak dlouho by to spřáhlo bez úhony přežilo. A to nepočítám motorek. Smějící se


Zasklení lego okna

12. července 2011 v 1:57 | Daniel Schubert |  Jiné než kostičkové zásahy do lega
Pro sespsání tohoto článku mě inspiroval stavitel "mirek" na fóru www.kostky.org se svým nápadem, jak zasklít staré vysklené lego okno. Konkrétně zde o tom mirek píše: Odkaz na 36. stránku - 5.zpráva o opravě okna od spoda.

Také jsem měl jedno okno bez skla, které jsem kdysi koupil na aukro.cz, takže jsem se rozhodl jej též opravit a sepsat takový primitivní postup "jak na to".

Nejdříve si rozepíšeme, co k zasklení okna potřebujeme za nářadí:
1.FOTO: Tyto průhledné destičky jsou přitomny v obalech s novými DVD vždy úplně nahoře a pak dole jako ochrana proti poškrábání skutečných DVD. Nám tento "zbytečný" kus plastu výborně posloužení k zasklení lego okna.

2.FOTO: Vysouvací lámací nůž.

3.FOTO: Železné pravítko pro vyřezání tvaru. Plastové pravítko byste si poškodili.

4.FOTO: Vteřinové lepidlo.

5.FOTO: A samozřejmě nesmí chybět okno bez skla, které chceme opravit.

6.FOTO: Upozornění - Toto je starý typ okna, do kterého musíte bohužel nové sklo vlepit. Novější typy oken jsou udělány tak, že se do nich sklo(=průhledná zacvakávací kostka) normálně zacvakne a to si tedy dejte raději práci a potřebné sklo si kupte například někde na aukci s prodejem starého lega nebo na www.Bricklink.com, než kostku nenávratně poničit lepením s vlastním sklem.

6a.FOTO: Příklad novějšího typu okna, do kterého si můžete chybějící sklo sehnat jako legokostku. Důležité je, aby v okně byly patrné otvory, do kterých sklo lze logicky zacvaknout. Na důležité otvory a výstupky jsem na fotce poukázal pomocí černých šipek.

Nyní začneme s postupem:
7.FOTO: Nejdřív si změříme délku a výšku okna. Mě vyšla délka u tohoto typu okna, jak patrno na fotce, 4,5 centimetrů a výška okna asi 2,5 centimetrů.

8.FOTO: Odřežeme 4,5 centimetrů kulatého okraje.

9.FOTO: Je třeba podél pravítka přejet nožem několikrát a pak se dá o kraj stolu kus plastu lehce odlomit.

10.FOTO: Poté vyřežeme výsledný tvar skla o daných rozměrech, které potřebujeme. Zde je to 4,5 x 2,5 centimetru. Při měření a následném řezání dbejte na přísloví "lépe více než méně". Když totiž tvar bude menší a to zejména z boků u tohoto skla, tak již těžko můžete tvar nejak zvětšit a mezera by pak u malého skla byla v okně vidět. Zmenšit se však dá kus plastu vždy a to jednoduchým obroušením.

11.FOTO: Zde je výsledný vyřezaný tvar. Před tímto vyřezáváním by bylo záhodno použít pro "návrh" rozměrů trojúhelníkové pravítko, abychom předešli křivosti a podařilo se nám opravdu dobrým vyměřením vyřezat obdélníkový tvar.

12.FOTO: Poté o kraj stolu odlamujeme, co je třeba.

13.FOTO: Nyní odlamujeme nepotřebné kulaté okraje od našeho obdélníkového skla.

14.FOTO: Zde je výsledek naší práce.

15.FOTO: Jak jsem již u 10.FOTA zmínil, zmenšit jde kus plastu vždy. Můj vyřezaný tvar měl asi 0,5 mm navíc a tak nešel do okna dobře zasunout. Na řadu přišel hrubý "šmirgl" papír.

16.FOTO: Bylo třeba vždy přes brusný papír jen několikrát přejet a poté ihned vyzkoušet zasunutí skla, abychom nebrousili nechtěně tak dlouho, že by nakonec sklo bylo příliš malé... Jak vidno na fotce, zde již sklo sedlo bez problému do skla jak "prdel na hrnec". Určitě není dobré cpát sklo do okna silou, to se pak stane, že se začne okno například ze stran vzdouvat a různě například kroutit.

17.FOTO: Okno jsem před nalepení skla ještě zasunul mezi tento přesný rozměr kostek, abych se ujistil, že zasunuté sklo nijak nevzdulo okno v bocích. Sklo zapadlo mezi kostky bez problému.

18.FOTO:

19.FOTO: Takhle může vypadat například vzduté okno, do kterého je narvaný(!!) vetší rozměr skla než oknu přísluší. Tam se tedy dostat nechceme, že?!! Tyto okna jsem též dostal navíc v nějaké aukci na aukru. Proto tolik apeluji na přesný rozměr skla, když brousíme. Sklo musí jít prostě do okna lehce zasunout, zároveň ale nesmí být příliš malé zejména z boků u tohoto typu okna. Mezera by byla viditelná...

20.FOTO: LEPENÍ.
Rada mirka z kostek.org : "Vteřinového lepidla jsem
dal jen dvě kapky. Na delší strany okna. Nedával jsem lepidlo po celé délce. Důvod: "co kdyby někdo chtěl znovu
zasklívat..."
Moje chyba: Na fotce níže jsem se tedy nechal s lepením příliš unést. V případě, že se mi toto sklo například poškodí, tak s tak velkým nánosem lepidla, jaké jsem tam dal já, se bude tězko sklo vyměňovat za nové. Zde je dokresleno tenkými čarami, kam všude jsem aplikoval vteřinové lepidlo. Kvůli tenkým rámům se po stranách moc lepidla nevleze, proto ho nejvíce věnujeme hlavně nahoře a dole. Raději to ale nalepte podle radi mirka.

21.FOTO: Zde již mám sklo vlepené.

22.FOTO:

Fotky z mého prvního pokusu o vyřezání skla(Chyby):
23.FOTO: Sklo se mi podařilo dostat ven i když trochu složitě, protože jsem nevyřízl rýhy až po okraje kulatého plastu, abych odlomil celou část.

24.FOTO: Vyjmutý obdélník.

25.FOTO: V prvním pokusu bylo sklo bohužel menší a proto jsem zde apeloval na přesnost s frází "lépe více než méně". Sklo bylo menší bohužel právě z boků a proto byly mezery vidět a musel jsem se s větším soustředím a tím i přesností pustit do druhého pokusu.