!!! ZAPIŠTE SI: O víkendu ve dnech 6. - 7. 10. 2018 LEGO výstava Olomouci. Budeme se na Vás těšit !!!

Červenec 2015

Zakladatelem největšího obchodu s kostkami na světě byl Čech, Dan Jezek

31. července 2015 v 18:14 | Daniel Schubert |  Informační články
Dnes jsem si jako fanda a stavitel LEGA vybral asi jednu z nejinspirativnějších osobností, která na poli LEGA existovala. Je to Čech, Dan jezek. Řádky níže Vám osvětlí, čím tak důležitým "Zlaté České ručičky" přispěly k celosvětovému šíření této revoluční stavebnice:

Zakladatelem největšího světového obchodu s náhradními lego dílky byl Čech, Dan Jezek. Založil a vlastnil stránky www.bricklink.com. Na těchto stránkách může dodnes každý sběratel, vystavovatel či jiný fanda LEGA založit svůj obchod s kostkami, které prodává jiným stavitelům. Kostek jsou celkově na bricklinku asi miliardy, obchůdků s nimi tisíce. Většinou tam stavitelé prodávají přebytky ze stavebnic, které se jim nehodí a pomáhají tak dalším stavitelům nakoupit si u nich KONKRÉTNÍ kostky, které potřebují pro své dílko. Tyto stránky tak sdílejí a navštěvují miliony stavitelů z celého světa. I jen Česká komunita tam má přes 80 obchůdků, z nichž některé dnes dosahují i několika milionů kostek k prodeji. Zakladatel Dan bohužel tragicky zemřel v 33 letech v roce 2010. Je dobré o takovýchto inspirativních osobnostech vědět.

Obrázek 1: Dan v roce 2009 při třídění kostek vzácné stavebnice Tádž Mahal.

Danova představa nebe (osobně se s ním shoduji Mrkající):
After I die and go to heaven this is how I imagine it to be: A place where there is an infinite amount of bricks and infinite amount of time to build with them. There would be all kinds of bricks for all the themes so that when I got bored with building a castle, I could move on to build a town or a pirate ship. There would also be lots and lots of other LEGO maniacs to share ideas and build with.

- Dan Jezek (March 24, 1997)
(Překlad Danovy představy nebe v krátkosti: "Až zemřu, představuji si nebe takto: V nebi bude nekonečné množství legokostek a jejich druhů, s kterými si budu moci stavět zejména hrady, na kterých jsem vyrostl, ale také města a pirátské lodě. Bude v něm také mnoho a mnoho dalších LEGO maniaků, s kterými budu moci sdílet nápady a stavět si společně s nimi.")

Krátce v pár větách o Danovi a jeho životě:
Daniel se narodil v Praze v roce 1977, opustil nás bohužel náhle a brzy, v roce 2010. Jeho rodiče byli oba absolventi vysoké školy v tehdejším ČeskoSlovensku. Své první LEGO dostal Dan již ve svých 3 letech a v této době také začíná jeho zaujetí pro tuto oblast. Dan byl velice inteligentní už jako dítě a proto již ve 12 letech naprogramoval svoji první primitivní hru na počítači. Jeho otec byl matematik a získával zkušenosti v USA. Později se za otcem do USA přistěhovali i Dan se svou matkou. V Americe pak Dan vystudoval i střední školu a následně i vysokou školu zaměřenou na IT (informační technologie, počítače), kterou dokončil v roce 2002. Již 2 roky předtím, v roce 2000, založil stránky s LEGO kostkami, o kterých již byla řeč.

Obrázek 2: Dan jako malé dítě na počítači.

O Danovi existuje mnoho dalších informací v angličtině, například ZDE: