!!! ZAPIŠTE SI: O víkendu ve dnech 6. - 7. 10. 2018 LEGO výstava Olomouci. Budeme se na Vás těšit !!!

Srpen 2016

Modulární dům 7: Řadový dům

31. srpna 2016 v 14:40 | Daniel Schubert |  Domy, hrady a jiné stavby
Naposled (poprvé) jsem se pokusil postavit řadový dům podle reálné inspirace v roce 2009 (ZDE). Za posledních 7 let jsem však výrazně pokročil v technice stavby, také rozšířil sbírku kostek a proto jsem se rozhodl postavit tento dům znovu. Tentokrát s následujícími vylepšeními: na plochu 5x větší, vyšší a detailnější, různorodější barvy. Plocha již není 0,5 baseplate, ale 2,5 baseplate.

1.FOTO: Inspirace skutečným domem. (Původní zdroj: http://skyways.lib.ks.us/orgs/schs/preservation/bradley/RossRowHouse3.jpg)

2.FOTO: Původní verze z roku 2009.

3.FOTO: Současná verze 2016.

4.FOTO: Bližší záběr na novou béžovou variantu.

5.FOTO: Vchod do domu. Dveře samozřejmě nejsou otvíratelné. Jsou udělány pro detail z jednotlivých kostiček.

6.FOTO: Pohled na střechu.

7.FOTO:

8.FOTO:

9.FOTO: Dům se dá rozkládat pro lepší manipulaci.

10.FOTO: Řadový dům jako součást většího města.
Modulární dům 6: Vylepšení 10182 Café Corneru

31. srpna 2016 v 12:50 | Daniel Schubert |  Domy, hrady a jiné stavby
Café Corner je tovární set vyrobený firmou LEGO a zároveň první vydaný modulární dům, a proto ostatně sklidil velký potlesk mezi staviteli. Poslední (neohrabaný) článek jsem mu věnoval před 7 lety (r. 2009), kde jsem také publikoval svoje vylepšení Café Corneru o jednoduchý interiér (ZDE). První moduláry svůj vlastní interiér ještě neměly.

Zřejmě proto, že se jednalo o můj vůbec první modulár, a přiznejme se, že i povedený modulár, přirostl mi k srdci. Proto vedle ostatních modulárů, které kvůli nedostatku kostek bourám, jsem se rozhodl Café Corner zachovat a výrazně modifikovat.

Změny jsou tedy následující: Zvýšení o 1 patro, zdvojnásobení plochy domu(!), přidán druhý nápis "HOTEL" postavený z jednotlivých kostiček.

0.FOTO: Původní, malá tovární verze Café Corneru (ZDROJ).

1.FOTO: Vlastní a větší modifikovaná verze.

2.FOTO:

3.FOTO:

4.FOTO: Café Corner se dá stále rozložit na menší části kvůli lepší manipulaci a přenosu.

Modulární dům 5: Zvětšení 10246 Detective´s office

26. srpna 2016 v 22:31 | Daniel Schubert |  Domy, hrady a jiné stavby
Sice nejde 100% o vlastní tvorbu, protože dům je tovární tvorba LEGO company (ZDE). Na druhou stranu úprava tohoto domu do větších rozměrů přidává domečku na respektu (1.FOTO).

1. FOTO: Zvětšení domu o 1 patro. Nalevo můžete vidět menší dům, postavený podle plánku. Napravo můžete vidět mnou upravený dům o 1 patro vyšší. Zajímavostí této úpravy je, že lze využít většinu kostek ze samotného domu. Stačí rozebrat zadní stěnu prvního patra a z ní postavit přední stěnu pro patro druhé. Jiných kostek (mimo tuto stavebnici) budete na kompletaci druhého patra potřebovat jen minimum.

Železniční přejezd s motorovým vozem 810

23. srpna 2016 v 16:30 | Daniel Schubert |  Domy, hrady a jiné stavby
První verzi motorového vozu 810 jsem vytvořil před více jak 5 lety (ZDE) a o týden později jeho druhou a vylepšenou verzi (ZDE). Až dodnes však neexistovala žádná "scéna", do které bych mohl motorový vůz zasadit a tak byl vůz vystavován buď zcela samostatně, nebo v cizích městech.

Proto jsem se rozhodl vytvořit pro motorový vůz 810 i Železniční přejezd.

0.FOTO: Předloha (ZDROJ) + další železniční přejezdy na google/obrázky.

1.FOTO: Pohled na železniční přejezd s motorovým vozem 810.

2.FOTO:

3.FOTO: Bližší pohled na skalnatý terén (původní, nedokončený). Na fotkách 3a.-3c. je vylepšená verze skalnatého terénu!

3a. FOTO: Po upozornění mým kolegou Adamkem, že "mám na víc a skála by mohla být lepší", jsem rozšířil arzenál tmavě šedých zkosených kostek o cca 500 kusů (dark bluish gray slopes 1x1x2/3) a terén vylepšil. Nově jsem do skály vsadil i vlka.

3b. FOTO: Vylepšená skála.

3c. FOTO: Vylepšená skála z druhé strany.

4.FOTO: Na model se dá dívat ze všech stran. Model přejezdu se dá také rozložit na 2 kusy pro lepší manipulaci během stěhování na výstavy aj. Rozdělit napůl se dá přesně v místě mezi koncem pískového terénu a začátkem skalnatého terénu s tunelem.

5.FOTO: Bližší pohled na přejezd se semafory.

6.FOTO:

7.FOTO:

8.FOTO: Se semafory jsem si zvlášť vyhrál. Mrkající

9.FOTO: Semafor: Cedulky "překřížení" (upozornění na jednokolejnou trať) a "POZOR VLAK" jsou z papíru, jsou připevněny ke kostkám lepící páskou.

10.FOTO: Tunel byl postaven skrz skálu již v roce "1932". Nápis (datum) je postaven z kostek (inspirace ZDE).

11.FOTO: V tunelu se také skrývá duch. Nebo smrtka?

12.FOTO:

13.FOTO:

Modulární dům 4: Vylepšení prvního domu

23. srpna 2016 v 15:30 | Daniel Schubert |  Domy, hrady a jiné stavby
Vylepšil jsem původní verzi svého Prvního modulární domu (ZDE). Dům je inspirován verzí moduláru zveřejněném na konci plánku ke Café Corneru (CC ZDE).

Nový dům má tato vylepšení: Zvýšen o 1 patro, černé kostky nahrazené za vzácnější tmavě modré, změny ve vnitřní struktuře. Především zvýšen byl právě proto, aby se vyrovnal ostatním novým domům z mé vlastní tvorby, které budu brzy zveřejňovat. Dům není sám o sobě nic extra, ale může vkusně doplnit mezery mezi jinými domy ve větším městě.

1.FOTO:

2.FOTO:

Třetí modulární dům do města

11. srpna 2016 v 18:39 | Daniel Schubert |  Domy, hrady a jiné stavby
Přidávám do své sbírky v pořadí 3. modulární dům z vlastní tvorby. Poslední modulární dům jsem vytvořil před "astronomickými" 6 lety (ZDE a ZDE) a jednalo se většinou jen o malé práce.

Tentokrát jsem však začal tvořit větší domy v reálnějším měřítku. Nevýhodou většíhou (avšak reálnějšího) měřítka je to, že nesedne poměrově k minifigurkám z LEGA, což však musí kritický pozorovatel odpustit, neboť dům pak vytváří větší respekt. Mrkající

Další a podle mého názoru hezčí domy mám již rozpracované a brzy je zveřejním. Protože kvalita výstav v posledních letech šla výrazně nahoru, i já jsem začal REFORMOVAT svoje "Tramvajové město (ZDE)" a tak začínám jednotlivé modulární domy z tovární tvorby LEGA (např. ZDE a ZDE), nahrazovat ryze vlastní tvorbou. Na nové domy se tak těště! Tramvajové město je sice defacto vlastní tvorba (Vlastní originální tramvaje moderní i historické, zastávky, ukazatele, troleje, silnice z hladkých kostek aj.), avšak některé domy tovární výroby LEGA již ve městě také nelze tolerovat!

1.FOTO: Reálná předloha anglického domu (vlevo) vs. moje vlastní tvorba (vpravo).

21108 Ghostbusters - Auto Krotitelů duchů

11. srpna 2016 v 18:18 | Daniel Schubert |  Vzácné originální kousky (by lego.com)
Jak jsem již zmínil v hlavním článku ZDE, LEGO vydalo stavebnice s tematikou z filmu "Krotitelé duchů". To se týká i jejich auta pro lovení duchů (1.-6. FOTO níže). Auto je podle mého názoru velmi dobře propracované. Set obsahuje originální potištěné kostky s logem lovců duchů, taktéž je zabalený v nadstandardní úhledné krabici (5.FOTO).

Velmi hezká recenze na kostky.org ZDE
Velmi hezká recenze na Bricksetu v angličtině ZDE

1.FOTO: Auto z filmu (předloha). (ZDROJ)

2.FOTO: Věrná napodobenina! Kostka s logem Krotitelé duchů je natištěná.

3.FOTO:


4.FOTO: 4 hlavní hrdinové z filmu: Stantz, Spengler, Venkman, Zeddemore.

5.FOTO: Úhledná krabice.

6.FOTO: Plánek na stavbu.75827 Firehouse Headquarters - GhostBusters aneb Krotitelé duchů

11. srpna 2016 v 16:33 | Daniel Schubert |  Vzácné originální kousky (by lego.com)
V roce 2016 LEGO vydalo stavebnici domu z filmu Krotitelé duchů (angl. GhostBusters). První díl (recenze ČSFD) filmu vyšel v roce 1984, druhý (recenze ČSFD) v roce 1989 a třetí (recenze ČSFD) nyní v roce 2016. Přiznám se, že ke kvalitě třetího filmu jsem předem skeptický.
Jinak se ale jedná se o jednu z největších stavebnic, které kdy LEGO vydalo s úctyhodným množstvím 4634 kostek! A podle mého názoru se také jedná o jeden z nejhezčích modelů vůbec.
Set obsahuje originální potištěné i polepené kostky s tématy z filmu, stejně tak i věrně napodobené hrdiny ve formě lego figurek. Dům je také hratelný, protože se dá rozkládat na jednotlivá patra, nebo otvírat jako skříňka či "kniha" (8.FOTO) a je zevnitř plně vybavený všemožným nábytkem (kuchyň, ložnice, záchod s koupelnou, laboratoř, místnost pro vyvolávání fotek, sekretariát pro nahlašování duchařin apod...). Duchové se z lega taktéž dočkali věrného napodobení. Na konec jsem článek doplnil také o fotku stavebnice 21108 Ghostbusters Ecto-1 (= auto Krotitelů duchů). O autě Krotitelů duchů více ZDE na mém blogu a nebo na Bricksetu ZDE.

Informace na Bricksetu o budově: ZDE
Recenze na Bricksetu o budově: ZDE


0.FOTO: Reálná předloha domu z filmu Krotitelé duchů. (ZDROJ: http://www.thecleverest.com/the-ghostbusters-firehouse-in-tribeca/)

1. FOTO: LEGO verze domu s velmi věrným napodobením!

2.FOTO: Fotka budovy z boku.

3.FOTO: Z této strany má budova i požární schodiště.

4.FOTO: Dům v plné akci: Dole na chodníku bojují krotitelé s duchy, výše ke zdi domu jsou připevněni na průhledných kostkách duchové, což znázorňuje, že letí ulicí.

5.FOTO: Bližší záběr na letící duchy. Ten zelený bude asi největší uličník. :)

6. FOTO: Duchy posedlá žena.

7.FOTO: Další duch. Všimněte si také, že z chodníku již vytéká démonická ektoplasma, která ve filmu zaplňovala kanalizaci celého města.

8.FOTO: Dům se dá otevírat jako skříňka (nebo "kniha"). Je tak plně k dispozici pro hraní, nebo k pokochání se interiérem! :)

9.FOTO: V přízemí budovy je sekretariát, kam může nahlašovat veřejnost projevy duchů, které je nutno pochytat. Přízemí slouží také jako garáž pro auto krotitelů duchů. Úplně nalevo je čevená schránka, do které byli ulovení duchové uvěznění a úplně vpravo jsou skříně, kde mají krotitelé schované "vysavače" na duchy.

10.FOTO: Vzhledem k tomu, že se jedná o bývalou požárnickou budovu, tak je zde i tyč, po které se v případě akutního výjezdu mohou krotitelé duchů rychle dostat z druhého patra k autu do přízemí.

11.FOTO: Zde můžete vidět, že se dům dá elegantně rozložit na jednotlivá patra.

12. FOTO: Koupelna se záchodem. Duch vyletěl přes kanalizaci s ektoplasmou záchodem do budovy krotitelů duchů.

13.FOTO: Komora pro vyvolávání fotek (duchů :) ). Všimněte si, že i okna mají bílá skla, aby dovnitř neproniklo světlo.

14.FOTO: Ložnice krotitelů duchů.

15.FOTO: Duch řádí také v kuchyni. Odtud asi ukradl klobásku.

16.FOTO: Kulečník.

17.FOTO: Laboratoř pro výzkum duchů.

18.FOTO: Budovu lze také doplnit o další stavebnici - autem lovců duchů.

19.FOTO: Velká krabice. CCA 60 x 25 cm.

20.FOTO: Krabice zezadu.

21.FOTO: Velká krabice obsahovala uvnitř i 2 menší krabice, aby se mezi sebou ty hromady pytlů kostek a dlouhých kostek neponičily.

22.FOTO: Plánek není vzhledem k velikosti stavby sešitek jako normálně, nýbrž KNIHA!

21302 The Big Bang Theory - Teorie velkého třesku

11. srpna 2016 v 15:15 | Daniel Schubert |  Vzácné originální kousky (by lego.com)
LEGO vydalo jako stavebnici scénu ze seriálu Teorie velkého třesku (angl. The Big Bang Theory). Stavebnice z této komedie si jistě najde mnoho zákazníků z řad AFOLů i běžných diváků. :) Stavba zachycuje obývající pokoj, v kterém se všichni hrdinové schází nejčastěji: Leonard, Sheldon, Penny, Howard, Raj, Amy and Bernadette. Vybavení pokoje obsahuje vše důležité: Vědecké a sci-fi knihy, zelenou Green Lanternovu lucernu, psací tabuli pro vědecká schémata, teleskop... Zajímavé jsou také originální potisky kostek s "vtípky" přímo ze seriálu.


2. FOTO: "Luxusní" krabice od tohoto setu. Krabice těchto exklusivních stavebnic jsou daleko propracovanější než u obyčejných setů.

3. FOTO: Krabice a knížečka s plánkem na stavbu a se zajímavými informacemi o seriálu.